PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Kvôli stíňaniu pralesov sa v Amazónii šíri malária

LIDSKÉ NÍZCE MATERIÁLNĚ ZAMĚŘENÉ ŽIVOTY ZPŮSOBUJÍ NIČENÍ DŮLEŽITÉ EKOSFÉRY PLANETY ZEMĚ A SOUČASNĚ UMOŽŇUJÍ RŮST ONEMOCNĚNÍ, KTERÁ JSOU PŘÍMÝM DŮSLEDKEM JEJICH NEGATIVNĚ ZAMĚŘENÉHO ŽIVOTA. ŽIVOTA V PLYTVÁNÍ A MRHÁNÍ PŘÍRODNÍHO ZDROJE DLE METODY - PO NÁS POTOPA

19.6.2010

Brazília - Vyrubovanie dažďových pralesov v brazílskej Amazónii môže zvýšiť výskyt malárie v tejto oblasti až o 50 percent. Zistil to nový výskum, ktorý sa zaoberal odlesňovaním brazílskych dažďových pralesov.

Štúdia, ktorú v stredu zverejnil na svojich internetových stránkach časopis CDC Emerging Infectious Diseases, skúmala údaje o výskyte malárie v 54 brazílskych zdravotníckych obvodoch z roku 2006 a aj satelitné snímky vo vysokom rozlíšení, ktoré zachytávajú ťažbu dreva v okolitých lesoch.

"Zdá sa, že odlesňovanie je jedným z prvotných ekologických faktorov, ktoré môžu spustiť epidémiu malárie," tvrdí hlavná autorka štúdie Sarah Olsonová, ktorá pracuje na Nelsonovom Inštitúte v Centre pre trvalo udržateľný rozvoj a globálne životné prostredie na univerzite v americkom Wisconsine.

Malária je infekčná choroba, ktorú spôsobujú parazitické prvoky plazmódia, v slovenčine pre ne máme názov zimničky. Na človeka tieto prvoky prenáša komár rodu Anopheles. Choroba sa prejavuje horúčkou, svrbením, kŕčami a bolesťami kĺbov. Ročne na maláriu ochorie približne 500 miliónov ľudí, z ktorých viac ako milión na túto chorobu zomrie.

Odlesnenú krajinu komáre milujú

Výrub dažďových pralesov podľa Olsonovej vytvára dobré podmienky na rozmnožovanie komárov rodu Anopheles, môže teda výrazne zvýšiť počet ľudí, ktorí maláriou v Amazonskom ochorie.

"Odlesnená krajina s otvoreným priestorom a čiastočne slnečnými jazierkami vody poskytuje ideálne prostredie pre život moskytov," uvádza s tým, že komár rodu Anopheles je známy tým, že dokáže z oblasti vyhnať všetky ostatné druhy komárov, u ktorých je menšia pravdepodobnosť, že by mohli maláriu prenášať.

Štúdia tiež ukázala, že relatívne malé zmeny zalesnenia v amazonskej oblasti môžu mať obrovské následky na zdravie miestnych obyvateľov. "Vyrúbanie štyroch percent lesného porastu je spojené so štyridsaťosempercentným zvýšením výskytu malárie v skúmaných 54 zdravotníckych obvodoch," tvrdí Olsonová.

Oblasť Brazílie, na ktorú sa štúdia zamerala, leží pri rieke Amazonke neďaleko hraníc s Peru. V tejto oblasti sa nachádzajú tropické dažďové pralesy typické pre celú Brazíliu. Výsledky štúdie sa tak dajú preniesť aj na celé brazílske územie - akékoľvek odlesňovanie v iných regiónoch môže zvýšiť výskyt malárie u obyvateľov úplne rovnakým spôsobom, myslia si autori.

Olsonová preto upozorňuje, že záchrana tropických dažďových pralesov môže byť veľmi prínosná pre ľudské zdravie, pretože môže znížiť počet ochorení na maláriu, a tým aj úmrtia.

Ročne zmiznú tisícky kilometrov štvorcových

V brazílskej Amazónii sa nachádza najväčší dažďový prales na svete, ktorý má tiež najbohatšiu biosféru. Je zásadným zdrojom kyslíka na zemi a súčasne pohlcuje veľké množstvo oxidu uhličitého, ktorý podporuje globálne otepľovanie.

V dôsledku výrubu a vypaľovania sa ale amazonský prales, nazývaný "pľúca planéty", neustále zmenšuje. Od roku 1970 z neho Brazílčania vyťažili viac ako 700-tisíc štvorcových kilometrov porastu, čo sa rovná približne rozlohe Nemecka, Poľska a Českej republiky dokopy.

Univerzita štátu Minas Gerais a Amazonský inštitút pre výskum životného prostredia vo svojej štúdii z februára 2008 odhadli, že do roku 2030 z Amazónie zmizne ďalšia pätina porastu.

Vedenie krajiny ale koncom minulého roka pred kodanským klimatickým summitom oznámilo, že objem výrubu sa zníži. Podľa analytikov sa vláda touto správou snažila posilniť svoju pozíciu pri decembrovom rokovaní o novej klimatickej dohode.

Medzi júlom 2008 a augustom 2009 podľa nej odlesňovanie kleslo na najnižšiu úroveň za posledných 21 rokov. Brazílčania v tomto období vyrúbali sedemtisíc štvorcových kilometrov lesa, čo je asi o 45 percent menej ako v predchádzajúcom roku. Najviac dreva zmizlo z Amazónie v rokoch 2003 a 2004, keď odlesnili viac ako 27-tisíc kilometrov štvorcových.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu